Agroturystyka ma wielu swoich zwolenników. Wiele osób, chcąc odpocząć od miejskiego zgiełku, wybiera się właśnie w takie miejsca. Jesteś rolnikiem i myślisz nad założeniem agroturystyki? Poznaj cenne wskazówki na początek.
Co to jest agroturystyka?
Agroturystyka to najprościej mówiąc gospodarstwo rolne, oferujące noclegi na terenie obszaru wiejskiego. Daje swoim gościom doskonałą okazję do wypoczynku na łonie natury oraz poznania wiejskiego życia.
Kto może prowadzić agroturystykę?
Prowadzić działalność agroturystyczną w Polsce może każdy, a więc zarówno rolnik, jak i zwyczajny przedsiębiorca. Największe korzyści z takiego biznesu będzie miał jednak rolnik. Kogo możemy nazwać rolnikiem? W świetle prawa to osoba, która posiada co najmniej 1 ha ziemi.
Agroturystyka a działalność gospodarcza. Korzyści dla rolnika
Największe korzyści wiążą się z brakiem konieczności rejestrowania działalności gospodarczej, a jedynie trzeba zaistniały fakt zgłosić do urzędu gminy. Kolejny plus dla rolnika to brak obowiązku odprowadzania podatku dochodowego. Pod warunkiem jednak, że działalność nie posiada więcej niż 5 pokoi, a wszystkie znajdują się w budynku mieszkalnym. W przeciwnym razie trzeba będzie zrezygnować z ubezpieczenia w KRUS i zarejestrować działalność gospodarczą na powszechnie obowiązujących zasadach. Działalność agroturystyczna prowadzona przez rolnika zwolniona jest również z podatku VAT, jeżeli prowadzona jest na niewielką skalę. Oznacza to, że wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł, ale w takim przypadku właściciele gospodarstw agroturystycznych powinni prowadzić dzienną ewidencję sprzedaży. Jeżeli przedsiębiorca nie jest rolnikiem, podlega takim samym regulacjom jak w przypadku pensjonatów, apartamentów etc. bez względu na to, jaką ilość pokoi oferuje.
Pobyt w obiekcie agroturystycznym to okazja, by poznać wiejskie życie
Na co zwrócić uwagę, jeżeli chcę założyć agroturystykę?
Najważniejszymi aspektami z pewnością będą:
- lokalizacja obiektu agroturystycznego,
- komfort proponowanych noclegów,
- dodatkowe atrakcje lub udogodnienia.
Lokalizacja obiektu agroturystycznego
Co ważne jest w lokalizacji takiego obiektu? Z pewnością odległość do popularnych atrakcji w okolicy, do których Twoi goście mogą udać się np. w razie kiepskiej pogody. Mogą być to termy, basen czy może zoo. Ważna jest również sama wieś i jakie posiada tereny. Piękne widoki, miejsca, gdzie można spacerować, czy jeździć na rowerze. Dobrze, jeżeli oferujesz coś unikatowego, czego nie ma w innej miejscowości. Na przykład na Radomszczyźnie, na terenach, na których występuje w obfitych ilościach wierzba, promuje się wiklinę, jako lokalny produkt przyciągający turystów. Przyjezdni są zafascynowani mnogością wyrobów z tego surowca, dzięki czemu częściej rezerwują nocleg właśnie w tych stronach.
Komfort proponowanych noclegów
Niezwykle ważna w tym wypadku będzie kwestia czystości. Wszystko powinno być dokładnie prane, sprzątane po wcześniejszych gościach. Wyposaż pokoje w najpotrzebniejsze udogodnienia jak łóżko, szafki nocne, szafę w razie dłuższych pobytów. Niezbędna jest świeża pościel, a w łazience czyste ręczniki. Mile widziane będą także takie rzeczy jak suszarka do włosów, w razie gdyby gość o niej zapomniał. Weź pod uwagę także kwestie samego wnętrza. Jeżeli dom jest już stary, niezbędny może być remont. Pamiętaj, by nie malować ścian na jaskrawe kolory, ale takie, które kojarzą się z wypoczynkiem. Jeśli istnieje taka możliwość, zapewnij Twoim gościom dostęp do oddzielnych łazienek. Jeżeli nie, koniecznie staraj się sprzątać ją nawet kilka razy dziennie, by goście czuli się komfortowo.
Dodatkowe atrakcje lub udogodnienia
Jeżeli zamierzasz prowadzić agroturystykę, oprócz pokoi, istotne jest także zaaranżowanie ogrodu. Mamy tu na myśli meble wypoczynkowe, grill, huśtawki lub atrakcje dedykowane dzieciom jak np. plac zabaw czy piaskownica. Kiedy w pobliżu nie ma żadnego jeziora, mile widziany byłby basen ogrodowy, aby goście mieli możliwości wypoczywać nad wodą w upalne dni. Co jeszcze może przyciągnąć gości do Twojego obiektu?
- Posiłki dla Twoich gości z lokalnych produktów.
Z pewnością gośćmi w agroturystyce będą większości ludzie na co dzień mieszkający w mieście. Zjedzenie posiłku ze świeżych warzyw, owoców, wiejskich jajek czy nawet napicie się prawdziwego mleka będzie dla nich nie lada przyjemnością. - Zaangażuj gości w życie gospodarstwa.
Zawsze znajdą się chętni, by nakarmić zwierzęta, nauczyć się piec dobry chleb, wędzić wędlinę czy zrobić ręcznie masło. - Sprzęt sportowy.
Goście na pewno ucieszą się, jeżeli będziesz dysponować rowerami. Dobrym pomysłem mogą być też kijki do nordic-walkingu. - Zaopatrz się w wędki.
Jeżeli Twój obiekt mieści się przy zbiorniku wodnym, może zyskać wielu fanów w postaci wędkarzy. Wielu gości może także chcieć zwyczajnie spróbować połowić. Niech zatem brak wędek w tym im nie przeszkodzi. - Drobiazg na pożegnanie.
Może być to słoiczek z własnoręcznie przyrządzonym dżemem czy konfiturą. Świetnie sprawdzi się też koszyczek ze świeżymi warzywami czy owocami z Twoich upraw.
Taki prezent z pewnością ucieszy Twoich gości
Wymagający biznes
Choć wszystko brzmi łatwo, prosto i przyjemnie, to musisz liczyć się z tym, że agroturystyka to wymagający biznes. Największe wyzwanie, z jakim musisz się liczyć to z pewnością poświęcenie swojego czasu. Tak na prawdę musisz być dla swoich gości dostępny 24/7. Przygotowywanie posiłków, sprzątanie, czy nawet prowadzenie wszelkich warsztatów dla Twoich gości zajmuje sporo czasu. Jednak jeżeli jesteś osobą gościnną, lubiącą towarzystwo, to z pewnością polubisz prowadzenie agroturystyki.