fbpx

Jak liczyć noclegi? Doba hotelowa w praktyce

„Jak liczyć noclegi?” – jest to pytanie, które zadaje sobie zarówno turysta, jak i właściciel obiektu noclegowego. Czy liczyć mniej pieniędzy, jeżeli pobyt jest bardzo krótki? Ile dokładnie trwa doba hotelowa? Podpowiadamy!

Jak ustalana jest tzw. ” doba hotelowa”? Kalkulator doby hotelowej

Doba hotelowa jest nieco krótsza niż normalna. Wiąże się to z przygotowaniem obiektu dla następnych gości, czyli po prostu posprzątaniem. Nie powinna ona jednak trwać krócej niż 20 godzin. To, jaki odstęp jest między godziną wymeldowania a zameldowania, powinno w dużej mierze zależeć od wielkości obiektu noclegowego, aby spokojnie został on posprzątany. Zawsze lepiej, gdy pozostawiony jest drobny zapas czasowy, aby w razie występujących problemów następni goście nie musieli dodatkowo czekać, szczególnie jeśli wykonujemy też dezynfekcję czy ozonowanie.

Zobacz też: Jak napisać regulamin obiektu noclegowego?

Czy krótsza doba hotelowa oznacza mniejszą zapłatę za nocleg?

Doba hotelowa najczęściej zaczyna się w godzinach 14-15, natomiast czas wymeldowania to najczęściej godz. 11-12.

Często możemy spotkać się jednak z sytuacją, że gość przyjeżdża późno do obiektu oraz dość wcześnie z niego wyjeżdża. Czy możemy zatem liczyć na to, że z tego powodu cena za nocleg zostanie pomniejszona? W większości obiektów, hoteli nie stosuje się takich praktyk. Niezależnie od ilości spędzonego czasu, powinna zostać zapłacona cała kwota. Są to standardy, które pozwalają gospodarzom na pewny zarobek w swoim biznesie.

doba hotelowa


Czy w takim razie można liczyć na jakieś odstępstwa od doby hotelowej?

Wszystko naprawdę zależy od tego, jaki stosunek ma właściciel oraz od tego, czy w dniu naszego wymeldowania przyjeżdżają następni goście. Często, jeżeli stoi on pusty danego dnia lub następni goście przyjeżdżają późno, właściciele pozwalają o delikatne przedłużenie doby hotelowej, jednak nie dłużej niż kilka godzin. Wiąże się to jednak jedynie z ich życzliwością co do gościa i nie jest to ich obowiązkiem. Jeżeli odmówi, nie powinniśmy mieć żadnych zażaleń. W przypadku kiedy tego dnia następni goście pojawiają się w normalnych godzinach, możemy co najwyżej liczyć na przechowanie bagażu, gdy dotarliśmy np. pociągiem.

Praktyki dla właścicieli – jak uświadamiać gości?

Koniecznie informuj o godzinie wymeldowania i zameldowania wszędzie, gdzie promujesz swoją ofertę. Jeżeli Twoje zasady są na tyle sztywne, że nie ma możliwości ich zmian – również o tym poinformuj. To cenne wskazówki, które pomogą w wyborze noclegu.

Przy samym pobycie również możesz o tym poinformować gości. Nie tylko w regulaminie obiektu, ale także np. ustawiając hasło WiFi z przypomnieniem: „checkout11”.

Zobacz też

Popularne