Na co najczęściej narzekają goście i jak się przed tym ustrzec?

Prowadzisz obiekt noclegowy i zastanawiasz się, co możesz jeszcze w nim poprawić? Najlepszym źródłem informacji w takim wypadku są po prostu opinie gości. Właśnie dlatego przeanalizowaliśmy opinie noclegów dodane na naszym portalu w ciągu ostatniego miesiąca. Na co najczęściej narzekają goście? Oto lista najczęstszych zarzutów turystów.

Było brudno

Jak się okazuje, najwięcej negatywnych opinii dotyczyło właśnie zwyczajnego brudu. Pomimo, że wydaje się dość oczywiste, że miejsca oferowane gościom powinny być czyste, to nadal wiele obiektów lekceważy dany problem. Często można zauważyć, że pojawiał się on we wspólnych pomieszczeniach jak łazienki czy ogólnodostępna kuchnia. W opiniach możemy także dostrzec zażalenia dotyczące np. wilgoci w pokoju. Koniecznie zadbaj, by coś takiego nie pojawiło się u Ciebie. Jeżeli chcesz, aby Twój obiekt posiadał pozytywne opinie to podstawową rzeczą będzie zadbanie o stan czystości. Nawet jeśli standard jest nieco słabszy, to czyste pomieszczenie zrobi na gościach dobre wrażenie.

Gospodarz był niemiły

Drugą najczęściej pojawiająca się kwestią w negatywnych opiniach jest po prostu zachowanie gospodarza. Pamiętaj, że to nie tylko Twoi klienci, ale również goście i powinieneś ich traktować z należytym szacunkiem. Nawet jeśli ich zachowanie pozostawia wątpliwości – zachowuj się z wysoką kulturą osobistą. Pokażesz tym samym swój profesjonalizm w podejściu do klienta. Po prostu nigdy nie daj się wyprowadzić z równowagi.

7 sytuacji, w których goście cię nie polubią

Zdjęcia oraz opis nie zgadzały się z rzeczywistością

Oczywiście – zdjęcia powinny być ładne, dobrej jakości, ale najważniejsze to, żeby oddawały stan rzeczywisty Twojego obiektu. Sprawdź w panelu czy Twoja galeria w Noclegowo jest aktualna. Okazuje się, że często zdjęcia robione są z perspektywy, gdzie pokój czy nawet łazienka wygląda na znacznie większą. Być może zachęcisz tym gościa do przyjazdu, ale niestety powoduje to jego późniejsze rozczarowanie i w następstwie dodanie negatywnej opinii.

Podobny problem tyczy się również opisów. Pisanie o zachęcającej lokalizacji np. 300 m do morza, gdy w rzeczywistości odległość ta jest dużo większa to najgorsze najgorsze co możesz zrobić. Pamiętaj, że we wszystkim najważniejsza jest po prostu prawda, a kłamstwo nigdy nie wyjdzie Ci na dobre.

Jak przykuć uwagę gościa, czyli o poprawie skuteczności oferty

Rezerwowałem inny pokój

Na co jeszcze narzekają goście? Wielu skarży się w swoich opiniach również na fakt, że rezerwowali konkretny pokój, a po przyjeździe na miejsce dostali zupełnie inny lub taki, którego nawet nie było w ofercie (często o dużo gorszym standardzie). Taka sytuacja nigdy nie powinna wydarzyć się w Twoim obiekcie. Powoduje to ogromne rozczarowanie, a co za tym idzie – negatywne opinie i nadszarpnięcie zaufania gościa. Nikt z nas nie lubi być oszukiwany. Traktuj więc gościa tak samo, jak sam chcesz być traktowany.

Drzwi były za głośne

Na co jeszcze skarżą się goście? Wśród negatywnych opinii, które dotyczą wyposażenia albo standardu obiektu znajdziemy m.in. brak lodówki, brak zasłon lub żaluzji w oknach, niedziałające Wi-Fi czy nawet głośne drzwi. Często pojawiającym się problemem jest również stan zabawek dla dzieci. Wspaniale, że masz je w swoim obiekcie, ale powinny być one w dobrym stanie oraz być bezpieczne dla dziecka (niepołamane i niezepsute). Jak widać, goście zwracają uwagę na dosłownie – wszystko. Nie licz na to, że czegoś nie zauważą albo pominą. Nawet jeśli wszystko zrobisz dobrze, a negatywna opinia się trafi (nie zadowolisz przecież wszystkich) – będziesz mieć świadomość, że wina nie leży po Twojej stronie.

Pamiętaj, że pozytywne opinie to jeden z kluczowych aspektów, które pozwolą zdobywać Ci kolejnych gości i budować zaufanie. Nie pozostawaj więc na nie obojętny. W opiniach w szczególności zwracaj uwagę na co najczęściej narzekają goście. Konstruktywna odpowiedź na negatywne opinie również świadczy o Twoim profesjonalizmie. Dowiedz się, jak odpowiednio reagować w przypadku negatywnego komentarza

Zobacz też

Popularne