fbpx

Czy warto korzystać z firm zarządzających najmem?

Kiedy zaczynasz biznes najmu krótkoterminowego, pojawia się zasadnicze pytanie: zarządzać samemu czy może warto korzystać z firm zarządzających najmem? A może połączyć obie te opcje? Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat tych opcji.

Korzystanie z firmy zarządzającej

Firma zarządzająca najmem to firma, która oprócz tego, że zarządza wynajmem własnych nieruchomości to również „bierze pod swoją opiekę” nieruchomości osób obcych. Jeżeli zastanawiasz się właśnie nad tą opcją to pierwszym podstawowym krokiem, jaki powinno się wykonać jest sprawdzenie tej firmy w internecie. Od tego jak się prezentuje, jak wygląda i buduje wizerunek w tym miejscu, będzie zależała także przyszłość Twojego obiektu. Dlaczego? W końcu internet to kluczowe miejsce do szukania noclegu dla gości. Jak możesz to sprawdzić? Wpisz w wyszukiwarkę Google różne frazy nawiązujące do Twojego miasta. Jeżeli strona danej firmy często w tych wynikach się pojawia, a na dodatek na wysokich pozycjach – możesz zacząć przyglądać się jej bliżej.

Co konkretnie mamy na myśli? W internecie na pewno możesz przeczytać opinie na temat danej firmy wystawione przez innych właścicieli nieruchomości. Sprawdź też jakie obiekty są zarządzane przez tę firmę i ich zweryfikuj ich wizerunek w internecie – to również świadczy o jakości usługi firmy zarządzającej.

Dobrze jest także zapytać osób zajmujących się najmem w Twoim mieście, czy zna firmy, które są warte polecenia. Zawsze poczta pantoflowa to dobry sposób na zdobycie takich informacji.

Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z konkretną firmą i zechcesz by prowadziła biznes za Ciebie, musisz liczyć się z kosztami. W zamian za swoje usługi często pobierają prowizję, która może wynosić od 20 do 50% przychodu z najmu.

Zanim zatrudnisz zarządce nieruchomości, koniecznie sprawdź istotne elementy:

 • Czy będą reklamować obiekt zarówno lokalnie, jak i międzynarodowo?
 • Czy zagwarantują minimalny poziom rezerwacji?
 • Czy prowizja tej firmy uwzględnia również prowizję dla portali rezerwacyjnych?
 • Czy przeprowadzą inspekcję nieruchomości przed i po każdym wynajmie i kontrolę zapasów?
 • Jak witani są goście?
 • Czy zorganizują naprawy i konserwację oraz dostarczą potrzebne pokwitowania?
 • Jak będzie wyglądała wasza komunikacja?

Zarządzanie samodzielne

Obecnie wiele właścicieli obiektów noclegowych, decyduje się jednak na tę opcję. Z jakich powodów?

 • Dochód. Prowadząc biznes samemu, po prostu zarabiasz więcej dzięki zaoszczędzonej prowizji, jaką trzeba by było przekazać firmie.
 • Pełna kontrola. Wiesz dokładnie, kto wynajmuję Twoją nieruchomość.
 • Dowolność reklamy. Sam wybierasz portale, na których chcesz promować swój obiekt.

Istnieją jednak także pewne wyzwania, jeśli postanawiasz prowadzić biznes samemu. Największy jest wtedy, kiedy planujesz zarządzać nim z daleka. Nie jest łatwo znaleźć niezawodną osobę do sprzątania lub gospodyni, co do której możemy mieć 100% pewności, nie kontrolując działań. Jeżeli jednak uda Ci się to zrobić, możesz działać samemu. Na pewno będzie to ogromna satysfakcja.

Zarządzanie hybrydowe

Na szczęście minęły już czasy, gdzie musieliśmy decydować się na tzw. wszystko albo nic. Firmy zarządzające stają się z dnia na dzień coraz bardziej elastyczne, dlatego możesz już połączyć te dwie opcje w wygodny dla Ciebie sposób. Istnieje klika różnych sposobów takiej współpracy:

 • Ty kupujesz i zarządzasz ofertami online, ale na liście znajdują się dane kontaktowe menedżera nieruchomości. Dzięki tej metodzie nie będziesz otrzymywać zapytań ani telefonów alarmowych od najemców w niewygodnych momentach, takich jak kolacja lub w środku nocy.
 • Płacisz tylko za usługi, które sam wybierasz. Na przykład sam zajmujesz się marketingiem obiektu, a zarządca jego sprzątaniem, konserwacją, kluczami.
 • Możesz też oddać całkowicie obiekt pod firmę zarządzająca, ale móc samodzielnie zdobywać rezerwacje. Od takich rezerwacji, firma pobierać będzie mniejszą prowizję. Jest to dobre rozwiązanie, gdy nie masz wystarczająco czasu, ale nadal chcesz odgrywać ważną rolę w procesie rezerwacji.

Decydując się na taki wariant, koniecznie upewnij się, że wszystkie informacje oraz aspekty są jasne. Zawrzyj w umowie ustnej jak i pisemnej dokładny podział zaangażowania i obowiązków.

Wybierz to, co najlepsze dla Ciebie

Pamiętaj, by przeanalizować plusy i minusy wynikające z wyboru konkretnej opcji. Czy warto korzystać z firm zarządzających najmem? Nie ma idealnego rozwiązania, ponieważ większość dotyczy Twoich indywidualnych predyspozycji jak czas, ilość nieruchomości, miejsce zamieszkania lub chociażby wiedza i umiejętności.

Jak zmaksymalizować zysk z wynajmu krótkoterminowego? Wywiad z Beatą Pawlusiewicz

Zobacz też

Popularne