Rozwój turystyki w Polsce – perspektywy

Polska staje się krajem coraz bardziej atrakcyjnym turystycznie, a w ostatnich latach doprowadziło to do znacznego rozwoju turystyki w Polsce. Wzrosła jakość usług, rozwinęła się baza noclegowa, infrastruktura turystyczna, komunikacyjna – mówi Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.

W którym miesiącu rejestrują Państwo największe obłożenie w ośrodkach noclegowych i czym jest to spowodowane?

Jeśli chodzi o Polskę, to w 2015 roku największe obłożenie w turystycznych obiektach noclegowych zanotowano oczywiście w lipcu. (3213 tys., w tym 694 tys. cudzoziemców) i w sierpniu (3291 tys., w tym 705 tys. cudzoziemców). Jest to naturalne w szczycie sezonu turystycznego, którym jest okres letnich wakacji szkolnych.

Czy w ostatnich latach wraz z wciąż rosnącą popularnością aktywnego spędzania czasu da się zauważyć wzrost popularności turystyki aktywnej?

Polacy coraz chętniej łączą wypoczynek z aktywnymi formami spędzania czasu. Oprócz mody, spowodowane jest to stale poprawiającą się infrastrukturą oraz podażą tego typu ofert. Powstaje coraz więcej ścieżek i szlaków rowerowych, modernizowana jest infrastruktura dla sportów wodnych. Powstają szlaki konne, coraz bardziej popularny jest rodzinny wypoczynek w ośrodkach dysponujących np. stadninami. Rozwój turystyki stale postępuje, a w ofercie touroperatorów znaleźć można coraz więcej propozycji związanych właśnie z różnymi formami aktywności. Organizatorzy zapewniają sprzęt i wykwalifikowanych instruktorów. Dzięki temu można spędzić wakacje aktywnie i pod okiem fachowców nauczyć się podstaw uprawiania np. nowej dyscypliny sportu.

Z jakich powodów warto wybrać wakacje w Polsce?

Polska staje się krajem coraz bardziej atrakcyjnym turystycznie i w ostatnich latach dokonał się na tym polu duży postęp. Wzrosła jakość usług, rozwinęła się baza noclegowa, infrastruktura turystyczna, komunikacyjna. Dzięki wykorzystaniu dotacji z UE w Polsce powstało mnóstwo inwestycji, które zdecydowanie pobudziły rozwój turystyki w Polsce. Powstało mnóstwo nowych obiektów hotelowych oferujących usługi na światowym poziomie. Bardzo wiele z nich dysponuje szeroką ofertą SPA i wellness. Powstało mnóstwo nowych atrakcji turystycznych i zmodernizowano wiele spośród tych już istniejących tak, aby dostosować je do międzynarodowych standardów. W turystyce rośnie też jakość obsługi, coraz częściej zatrudniana jest wykwalifikowana kadra znająca języki. Łatwiej jest też podróżować po Polsce – dzięki nowym, stale rozwijanym połączeniom lotniczym, nowym przewoźnikom, którzy weszli na nasz rynek, powstałym w ostatnich latach drogach szybkiego ruchu i autostradach, co wpływa znacząco na rozwój turystyki.

Nawet jeśli uważamy, że znamy Polskę, warto odwiedzić jeszcze raz poznane już zakątki – można nie poznać miejsc, które zwiedziło się kilkanaście lat temu. Cały kraj zmienił się nie do poznania, a skala tych przemian jest naprawdę imponująca.

Sprawdź Dlaczego warto wybrać wakacje w Polsce

Dlaczego Polacy w tym roku częściej decydują się na wakacje w kraju niż zagranicą?

Nie jest tak, że dopiero w tym roku Polacy w większej liczbie jeżdżą po Polsce niż wyjeżdżają za granicę. W tym roku ok. 75% spośród tych, którzy w ogóle wyjadą na wakacje spędzą je w kraju, reszta wybierze się na urlop zagraniczny. Już od wielu lat proporcje te są podobne. W tym roku faktycznie znacznie wzrosła liczba osób, które deklarują, że wyjadą na wakacje do Polski (o 1,8 mln więcej) i nakłada się to na lekki spadek sprzedaży wyjazdów zagranicznych. Nie dysponujemy jednak badaniami, które pozwalałyby stwierdzić, w jaki sposób te fakty są ze sobą powiązane, ponieważ ci, którzy nie pojadą za granicę niekoniecznie muszą zasilać grono osób wybierających wakacje w Polsce.

Prawdopodobnie na większą popularność wakacji w kraju w pewnym stopniu wpłynęła pogarszająca się sytuacja międzynarodowa, ale nie tylko – turystyka krajowa rośnie w siłę już od kilku lat, niezależnie od sytuacji w turystyce wyjazdowej.

Zobacz oferty specjalne na Noclegowo i bądź lepiej widoczny!

Zobacz też

Popularne