Temat podatku VAT w przypadku najmu krótkoterminowego pozostawia prowadzącym tym biznes wiele pytań. W rozmowie z Grzegorzem Grabowskim (http://wynajmistrz.pl), postanowiliśmy dopytać o najem krótkoterminowy a odliczanie podatku VAT. Dzielimy się więc z Wami uzyskanymi wskazówkami.
Jak w przypadku biznesu wynajmu krótkoterminowego kształtują się stawki?
Gdy mamy na myśli biznes najmu krótkoterminowego to jest to stawka od usług zakwaterowania. Wynosi ona 8%. Natomiast jeżeli swoim gościom proponujesz również inne usługi jak np. catering to trzeba się zastanowić dodatkowo nad stawką konkretnie dla właśnie tej usługi. Najprawdopodobniej będzie to standardowa stawka VAT, czyli 23%.
Import usług
Istotnym problemem w przypadku VAT jest tzw. import usług. Jeżeli korzystasz z zagranicznych portali jak np. Booking.com czy Airbnb stajesz się importerem usług. Ten import trzeba odpowiednio rozliczyć.
Jest to tzw. odwrotne obciążenie i w tym przypadku kwestia rozliczenia podatku VAT leży po Twojej stronie.
„Jeżeli jesteśmy zwolnieni z podatku VAT, art. 113 to musimy doliczyć 23% do prowizji i odprowadzić do Urzędu Skarbowego. Po drodze wypełnić też deklarację VAT 9M. W przypadku kiedy jesteśmy podatnikami VAT czynnymi to musimy ten VAT doliczyć i od razu go sobie odliczamy więc jest to dla nas neutralne. Więc jeśli korzystamy z portali zagranicznych to w przypadku podatnika zwolnionego od VAT-u to prowizja jest dla nas droższa o 23%” – podpowiada Grzegorz Grabowski.
O tym istotnym fakcie należy pamiętać już na etapie biznes planu. Warto też zwrócić uwagę, że przy okazji korzystania z takich portali jak Noclegowo – problem ten nie występuje. Noclegowo to podmiot krajowy.
Czy warto być VAT-owcem?
Oczywiście – to zależy. Jeśli ktoś zaczyna biznes, może skorzystać zwolnienia do 200 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że przychody są wtedy wyższe o 8%, ponieważ możemy wtedy odliczyć VAT od przychodów, nie od kosztów. Wtedy wspomniana już prowizja np. dla Booking.com jest 23% wyższa.
Przedsiębiorcy jednak zazwyczaj przekraczają ten próg 200 tys., rejestrują się do VAT-u i są podatnikami czynnymi. Jakie są tego zalety?
- Można odliczać VAT od kosztów,
- brak wyższej prowizji.
Należy jednak pamiętać, by zawsze ten VAT rozliczyć prowadząc ewidencję zakupów, sprzedaży, wysyłać deklarację itd. Jednak tym w praktyce zazwyczaj zajmuje się już księgowy.